

Really varies. Are you using a scratch cake or box cake? Are you using premium ingredients? Are you dipping in real chocolate or melts? Most important--- do you carve cakes and have "free" scraps? Do you use premium colors sticks, white bulk sticks?
All these will affect what your price is per unit.


I cost my cake pops at 0.30 per pop and charge 2.50-3.50 each.
That include the melts, stick, cake, icing and bag/ribbon. From a 1/4 sheet that is approx 2" high I get 60 pops.
This is how much it costs me, I buy from Sysco, Us foods and websteraunt online. Your costs will differ.

Thanks for all the tips and advice! I was very fortunate to go find a local bulk store after I read some of the replies. I found everything I needed at one store and saved a lot of money. I was able to find 100 sticks for $2, bags, bulks melts, and sprinkles. I settled on making everything from scratch and charging $2 for standard pops. Anything more than dipped, simple drizzle and sprinkles will be charged for more.

Quote by @%username% on %date%
%body%