
hi I am a licensed home baker. a customer wants to know how much I would charge for 60 vanilla standard cake pops, just half blue and half green with sprinkles. the ingridents would cost me no more then $10 & it would take me any where between 1-3 hours depending on my schedule that day. ive never sold them before so I need the advice thanks!!
AND HOW MUCH FOR 60 VANILLA CAKE POPS LIKE THE OES IN THIS PICTURE

AIf you can crumble, mix, roll, stick, dip and decorate 60 cake pops in an hour (I'm assuming you already have the cake baked) I'd love to see it.
Charge what you think it is worth, based on local market rates and your expenses and time. How do you usually work out what to charge for your other products?

Nobody can really tell you what to charge, things vary for everyone. You can get answers online anywhere from $1 each to $10 each.
Add up everything it will cost you to make them, include things like electric, insurance, etc. Then set what you want to make per hour, add them together, and voilà.
Don't underestimate your time though, I have made thousands of these annoying little things, and I couldn't do them start to finish in an hour. I also wouldn't be able to do them for $10, even if I was only adding up ingredients.


Quote by @%username% on %date%
%body%