
I have a regular client I provide desserts and dessert gifts for their business Christmas dinner. This year she has requested candies and mini snack bread loaves for the employees gifts baskets. I don't offer/advertise snack breads (banana nut, apple, pumpkin spice, etc) to the public so I don't know how to price them.
She is a great customer and I don't mind doing this but I don't want to over or under price them. I'll be making three different scratch breads and I'll need about 60 mini loaves. Any suggestions or advice would be much appreciated.

I have them on my site and they sell well. I think each of my full loaves makes 3 minis (WS pans, more of those tiny ones), but it's on the site with the pricing. If I do corporate work, I look at how many recipes I can do at once in my mixer and adjust the price by the ease of duplication. I have exact dimensions if you want to pm me, but you'll get the ides.

We priced specialty loaves of bread at $15 each or 2 for $25, but we stopped selling bread since we have limited resources and cakes are much more profitable. We've never sold mini loaves but we would probably price them around $4 each in volume. This is in CA with a rented commercial kitchen.

I think mine are all 2/$21 (full sized). If I add spreads, they are more... around $26. I started offering them in sandwich form and they went over like crazy. The spreads are mostly cream cheese based, but with no sugar. I use honey and cinnamon and the other incorporates marmalade. These were my gifts last year to "not" immediate family members.

I'm thinking $4.00 to $5.00 per mini loaf would be a good jumping off point. I love to bake breads and muffins but I don't think I'll offer them on a regular basis. Since most folks can whip them up themselves it wouldn't be quiet as profitable as cakes. But oh how I love to eat them so it's probably a good thing I don't sell them.

They are a favorite of ours too. I don't like sweets as much as something like this. Quick breads are a great althenative to dessert.
My yeast bread offerings are much higher. My sticky buns are $40 for 8. The brioche au chocolate is about the same. The sticky buns are one of my best sellers.
Quote by @%username% on %date%
%body%