
Anyone ever use the butter that is sold in large packages at Sam's?
I just saw it the other day and it is much cheaper than the name brand. I plan to give it a try and was wondering if any of you have used it before.






Thank you for the replies everyone. I didn't know that you could freeze butter. Thanks for the tip.



I've bought it and love the price...it's the cheapest I've found and haven't noticed any difference between the butter from Sam's vs other stores.


I buy the Costco butter and the price is so low, it's unbelievable. I get great results.
A friend asked me to help her plan to do a cake for her brother's wedding in another state. She used all my recipes and flew there where her Dad had bought all the ingredients. I told her 5 times to have him buy the butter at costco, so I was surprised when she asked if all the supplies and ingredients should have cost $250!!!!!!!. I could do the same cake for $80-100.
Of course, he bought the butter at albertson's or some supermarket. I imagine he spent $3.99/lb instead of $1.50. Not only that, he had bought salted butter, and they had to return to the store to exchange it for unsalted.
I freeze the butter also.

i too buy butter at sam's its a nice light yellow color, doesn't turn my icing too yellow- of course i use part crisco part butter

I love reading about how much you are all paying for your supplies (cake mixes, butter, icing, cake boards, etc.). It really upsets me though because here in Ontario (mostly the GTA), the Costcos and Sam's Clubs don't sell cake boards, icing, or cake mixes, and the cheapest butter I've found (Costco) is $3.55/pound. Making cakes here can be quite costly... The local Wal-Mart sells its cheapest cake mix (BC) for $1.77, while in the grocery stores, its $2.50 a box. I want to cry when I see people on here buying cake mix for $.99 or butter under $2.00!
My boyfriend is moving to the States next month, so when I visit him, I'm going to go CRAZY buying cake supplies! They probably won't let me cross the boarder back to Canada!
It's such a shocker to see how much things cost in different areas of North America. But please keep posting them... I like the pain

Piggly Wiggly in Hartland WI had generic salted or unsalted butter 2/$3.00, that's $1.50/pound. I grabbed two and my husband goes "don't you already have alot of butter at home", well yeah but I can freeze butter.
DH "Oh, I didn't know that...Well, I guess it's ok for you to buy the butter."


I take you mean all the stuff that gets dumped into chocolate ice cream? My brother worked at the dairy as a teen, and he still refuses to eat chocolate ice cream and he's pushing 60 now. He buys vanilla and adds chocolate syrup and makes a chocolate mush out of it. Vanilla ice cream got the good stuff.
Quote by @%username% on %date%
%body%