

misscaker
I was in the same spot as you were several years ago, and still worry on how to price. I contacted a local cake decorating store (she also a Wilton instructor) found out what her prices were. Since I was starting I did not want to be higher priced than she was, but also didn't want to under cut her prices either. Generally wedding cake prices are by the serving. Prices can range from 1.50 per serving up to over $3.00 depending on the market area and the amount of work done on the cake. I do not charge for the top layer which is not figured into the servings count, since it is for the first anniversary.
Hope this helps

Hi misscaker and welcome to CC! Check out your local bakeries. You can set your prices by that and your level of skill and the difficulty of the cake.
Since you said you are just getting started in cakes I'll throw this out. Do lots of research on stacking cakes, transporting, your cake emergency kit to take with you to set up the cake, time you'll need to set up, etc. A wealth of this info can be found in the forums. Just do searches and you'll find lots and lots to get you started!
Congrats on you cake!


If this is your first wedding cake, I would suggest going $0.50 to $1.00 less than the local bakeries, whatever feels right to you. If you feel your cakes compare, then don't lower your price at all. I called on a few wedding cake bakeries when I started, and checked prices online. In Northern CA, they start at $4.00/slice. Actually, there is one bakery which still charges "only" $3.75/slice... so I started my prices at $3/sl. Now I'm charging $4/slice, and more if the recipe requires unusual, more expensive items such as champagne, lots of extra chocolate or liquor..... and I raise my prices again if there is fresh fruit involved. However, my highest price per slice for wedding cake right now is $5.25, and I think that's still pretty great, considering that there are bakeries charging up to $12 & $14 per slice out there (of course they are WAY better than I am! They are my inspiration though!).... hopefully some part of this was helpful =)

A friend of mine who used to have a cake business gave me the tip of "add up the cost of all your supplys and multiply it by 3." She made sure to remind me that if i'm using eggs and I already have them in the house to make sure to include them in the price, the little stuff add's up and it was purchased by you at some point. Hope this helps and good luck! Oh and I'd love to see a picture of the cake when it's done!

Quote by @%username% on %date%
%body%