Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › How much to charge for ladybug cakes
New Posts  All Forums:Forum Nav:

How much to charge for ladybug cakes

post #1 of 11
Thread Starter 

Hi! I am a hobby baker/decorator but was recently asked to do a big cake job for my brothers boss.

 

For a very large (75 adults, 50 kids) birthday party for 1 year old twin girls: 

 

2 3d ladybug cakes (I used the wilton soccer ball for the body and the mini ball pan for the head on top of a 12" base (2 layers) - covered in fondant 

 

12 cupcakes with buttercream frosting (each with a leaf, flower and mini ladybug on top)

 

2 smash cakes

 

I only had a week notice and had to buy my supplies local so couldn't get any real discounts. 

 

I was promised reimbursement of my materials cost (ended up being about $250) + whatever I wanted for my labor.

 

I spent a week on this - about 35-40 hrs on it.

 

What do you think is fair? FYI I live in NYC.

post #2 of 11
If you don't have a licensed and inspected commercial kitchen you can't legally accept money for cakes made from home sold directly to customers. You can still make the cake, but it would have to be a gift.
post #3 of 11

Does the boss expect to be hit with a $250+ bill? I have friends who offer to pay me for supplies if I'll make them a cake but they think it will be like $10-20, not what it really costs! (Which isn't why I don't do it, it's because it's not legal where I live). 

elsewhere.
Reply
elsewhere.
Reply
post #4 of 11

OMG - $250 for materials? Even for NYC this sound extremely high.icon_surprised.gif

post #5 of 11
Thread Starter 

Most of the money went to purchase the fondant - at about $28 each for a  5lb tub of black (they didn't have smaller and I didn't have time to experiment making black), 5lb red, 10lbs of green, 5lbs of white, gum paste, cake drums, boards, specialty pans,  flour, sugar, eggs, butter, etc.

post #6 of 11
Did you use it all? You only charge for what you used. You can weigh the bucket to see what is left.
Beginners, be sure to parrot advice and get your post count up as fast as you can. After all, it's not what you know, it's what people THINK you know.
Reply
Beginners, be sure to parrot advice and get your post count up as fast as you can. After all, it's not what you know, it's what people THINK you know.
Reply
post #7 of 11
Well, the bag from the bucket.
Beginners, be sure to parrot advice and get your post count up as fast as you can. After all, it's not what you know, it's what people THINK you know.
Reply
Beginners, be sure to parrot advice and get your post count up as fast as you can. After all, it's not what you know, it's what people THINK you know.
Reply
post #8 of 11
Quote:
Originally Posted by Annabakescakes View Post

Did you use it all? You only charge for what you used. You can weigh the bucket to see what is left.

 

Yes.  That wouldn't really be fair.  You will still be able to use these materials for another cake.

www.VeryDeliciousDesserts.com

https://www.facebook.com/pages/Delicious-Desserts/207874222593145

 

It's never "just cake!"

 

You may get a cake for $way to little but you won't get this cake!

Animal
(4 photos)
 
Reply

www.VeryDeliciousDesserts.com

https://www.facebook.com/pages/Delicious-Desserts/207874222593145

 

It's never "just cake!"

 

You may get a cake for $way to little but you won't get this cake!

Animal
(4 photos)
 
Reply
post #9 of 11
Thread Starter 

Thank for the comments! There isn't a whole lot left of the fondant but would be willing to reduce their reimbursement for that though I have no plans to make any more cakes in the near future. My main concern is how much these cakes would be worth based on time spent or servings etc. regardless of the cost of the materials. Any insight into that would be really helpful.

 

thanks again!

post #10 of 11
Thread Starter 

Whoops just noted I put 12 cupcakes but there were 24 not 12.

post #11 of 11

HMMM ....

 

24 cupcakes with fondant decor at $4 each = $96

2 Smash cakes (assuming buttercream) $15 each= $30

2 12" (45 servings each)+ 2 Ballpan on top (12 servings each)= 57 servings x 2 cakes is 114 servings @ $3.25 a serving for Fondant cakes = $370.50

 

$370.50

$096.00

$030.00

------------

$496.50 would be my GUESTAMENT

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › How much to charge for ladybug cakes