Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › If you were a customer...
New Posts  All Forums:Forum Nav:

If you were a customer... - Page 2

post #16 of 48

Well, I don't know what he's paying you, but let's just say $12/hr.  So, just the decorating cost him $24.

 

Let's say that mixing, pan prep, electricity, ingredients, insurance, gas, rent, board, etc. ran him another $6. 

 

If he's happy with a soft $5 "profit", why argue with him as long as you're getting paid?

 

Now, with such poor business practices, you may not have that job for very long....

 

Always make sure that you're paid off the top because you might show up to work one day to find the doors padlocked........

 

Sometimes, you can't save people from themselves.  It's important to know when to stop trying and to use that effort to protect yourself.

post #17 of 48

its not legal to sell from a wilton pan. where is that disclaimer? so if i have a 9' round wilton pan, can't sell that cake.?

not following this logic.

plus I think that cake is worth $45...less than 4 per serving. ganache isn't cheap (depending on chocolate used)

post #18 of 48
You cannot sell cakes made from the copyright character pans, but the non-licensed pans are free to use however you like. This would include generic ghosts, skeletons, etc. I'm sure Wilton lists which pans are acceptable to use for sale.
Plank.
Reply
Plank.
Reply
post #19 of 48
If you look at their pans, they distinguish "for home use only" when they are not able to be sold commercially.

http://www.wilton.com/shapedpans/browse.cfm
Plank.
Reply
Plank.
Reply
post #20 of 48
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by maybenot View Post
 

Well, I don't know what he's paying you, but let's just say $12/hr.  So, just the decorating cost him $24.

 

Let's say that mixing, pan prep, electricity, ingredients, insurance, gas, rent, board, etc. ran him another $6. 

 

If he's happy with a soft $5 "profit", why argue with him as long as you're getting paid?

 

Now, with such poor business practices, you may not have that job for very long....

 

Always make sure that you're paid off the top because you might show up to work one day to find the doors padlocked........

 

Sometimes, you can't save people from themselves.  It's important to know when to stop trying and to use that effort to protect yourself.

fortunately the business is going pretty well, cakes are a very little part of it.. but your counts are totally write!

 

Anyways, yes I took me around 2h but it wasnt just for that cake, I try to do several things together. So let's say, with no interrupts, it will took me 1h ok? (it wasnt quite simple ganache the little spaces and smooth them out!!!) 

I am trying to get them on the right direction, which is, in the first place, educate ur customers and don't let them tell you how much YOU should charge! I mean.. you don't go at the restaurant and start questioning why the chicken cost $15, while you want to pay $10!!!

 

long way to go indeed!

post #21 of 48
You need to break it down for your boss like it was above - the cost to make this cake was probably over $30 so he made $5 profit at best. Ganache, fondant, raspberry filling - none of them come cheap. And the $12 an hour you get doesn't account for the payroll taxes he has to pay on his side (I assume you don't get any benefits).

I'd like to see your clients go to Walmart and barter down the prices.
elsewhere.
Reply
elsewhere.
Reply
post #22 of 48
Quote:
Originally Posted by TheItalianBaker View Post
 

fortunately the business is going pretty well, cakes are a very little part of it.. but your counts are totally write!

 

 

I find it hard to believe the owners are costing out and pricing the other desserts/pastries any better than their cakes. That's not logical. You either understand costs and mark-up or you don't.

post #23 of 48
Quote:
Originally Posted by Stitches View Post
 

I find it hard to believe the owners are costing out and pricing the other desserts/pastries any better than their cakes. That's not logical. You either understand costs and mark-up or you don't.

 

Bingo.

 

Liz

Follow me on my Twitter handle: @Sugar_Iowa

Or on Facebook: https://www.facebook.com/SugarFineBakedGoodsAndConfections

Reply

Follow me on my Twitter handle: @Sugar_Iowa

Or on Facebook: https://www.facebook.com/SugarFineBakedGoodsAndConfections

Reply
post #24 of 48

I'd say $25.  It's not that big of a cake if it serves 12.  Yes, the skeleton is in fondant, but it's a simple skeleton.  There doesn't seem to be anything else there that screams "charge more" in terms of other decoration/embellishment.

 

I love chocolate and raspberry together, btw  :)

post #25 of 48
Quote:
Originally Posted by Stitches View Post

I find it hard to believe the owners are costing out and pricing the other desserts/pastries any better than their cakes. That's not logical. You either understand costs and mark-up or you don't.

That's assuming the owners can actually measure their profitability. They may just be looking at revenue, which doesn't really tell you how successful your business is.
post #26 of 48
Quote:
Originally Posted by jason_kraft View Post


That's assuming the owners can actually measure their profitability. They may just be looking at revenue, which doesn't really tell you how successful your business is.

 

Yeah, well when your deposits aren't more than your debits in your bank account, you'll figure things out, quickly!

post #27 of 48
Quote:
Originally Posted by Stitches View Post

Yeah, well when your deposits aren't more than your debits in your bank account, you'll figure things out, quickly!

What's that? The balance in the business account is getting low? No problem, just add some more money from the personal account!
hat1.gif
post #28 of 48

If your boss wants to sell in volume, I understand the price is low, $ 35, and you get your Commission as with other cakes, I guess.

Ge's

Reply

Ge's

Reply
post #29 of 48
Quote:
Originally Posted by embersmom View Post

I'd say $25.  It's not that big of a cake if it serves 12.  Yes, the skeleton is in fondant, but it's a simple skeleton.  There doesn't seem to be anything else there that screams "charge more" in terms of other decoration/embellishment.

I love chocolate and raspberry together, btw  icon_smile.gif

Chocolate, cream, fondant and raspberries must be very cheap where you are!
elsewhere.
Reply
elsewhere.
Reply
post #30 of 48
Quote:
Originally Posted by kikiandkyle View Post


Chocolate, cream, fondant and raspberries must be very cheap where you are!

 

That's what I was thinking.

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › If you were a customer...