New Posts  All Forums:Forum Nav:

Pricing? - Page 3

post #31 of 48
What is a 'design price?'
post #32 of 48
The bakeries around here charge anywhere from $5.50 - $15 per person
post #33 of 48
So, a beginning price for you is $230?
post #34 of 48
On average most of the time. My cake orders lately have been no less than about $250 .
post #35 of 48
Quote:
Originally Posted by tina0719 View Post

The bakeries around here charge anywhere from $5.50 - $15 per person

US dollars?
post #36 of 48
Yes US dollars. They are very pricey over here.
post #37 of 48
Quote:
Originally Posted by tina0719 View Post

Yes US dollars. They are very pricey over here.

I'm curious, where are you located?

Considering your design fee it doesn't sound like you're undercutting, for 30 people the price including the design fee is closer to $7/serving. Not sure why you separate the design fee instead of including it in the per-serving price though.
post #38 of 48
In Miami. I actually went to a bakery and asked themhow they priced their cakes. They told me $6.50per person plus depending on the design they average the hours it would take and charge about $15 per hour on top of that price.
post #39 of 48

Thank you for your post. It helps to see those thoughts in black and white to not feel badly about my prices.

post #40 of 48

The only difference in a home bakery is that I don't pay employees/benefits…to me those two things add a bit to the price of a cake…

post #41 of 48
Quote:
Originally Posted by Norasmom View Post

The only difference in a home bakery is that I don't pay employees/benefits…to me those two things add a bit to the price of a cake…
[/quote

When you run a home bakery, you are your own employee, and hopefully you are paid for baking and decorating.
post #42 of 48

Yes, but I'm not paying another person, so it's my hourly wage only.

post #43 of 48
Quote:
Originally Posted by Norasmom View Post

Yes, but I'm not paying another person, so it's my hourly wage only.

Whether you make the products yourself or pay someone else to make them, the labor cost (at least for the production component) should be equivalent. The biggest difference in terms of cost is typically the additional allocated overhead of rent.
post #44 of 48

and benefits…

post #45 of 48


My gf and I made this cake for my brother in law for free , I was wondering how much this cake would cost ??
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business