New Posts  All Forums:Forum Nav:

Pricing

post #1 of 6
Thread Starter 

Does anyone make and sell oreo truffles? If so, any thoughts on pricing?  What about packaging? how many would you package together? Thanks in advance :) 

post #2 of 6
I don't know about pricing but there is a lot if packaging ideas

www.packagingsupplies.com/4_cavity_3_oz_gold_candy_trays.html

Just one site of many. I don't usually tell people to google because I'm more than happy to google and get a website and bring the link back here but in this instance there are tons of options the link I'm giving you is just one of many. Remember for sure to add your packaging into your price.

How many you package in a pack depends on what type packaging you buy. On the website I'm posting they have several different packages from like 4 and up. Happy Truffling icon_biggrin.gif
Edited by kazita - 4/28/13 at 8:38pm
post #3 of 6
I like the one truffle box second down on the left it holds I believe 3 truffles.

www.packagingsupplies.com/candy_boxes_with_windows.html
post #4 of 6
post #5 of 6
Pricing will largely depend on your area (if a commercial kitchen is required to be legal, your cost and price will be higher) but market price for basic truffles will probably start around $2 each. More premium truffles can be priced higher.

If you don't have a retail storefront I wouldn't sell less than a dozen per flavor at a time. Packaging costs for anything less will drive up the price considerably.

Note that truffles are pretty easy to ship so you will probably have a lot of competition from illegal bakers selling online across your country, just something to be aware of when you do your competitive analysis.
Edited by jason_kraft - 4/28/13 at 9:56pm
post #6 of 6
Thread Starter 

Thank you to everyone for your input. I will check out some of the sites for packaging :) 

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business