Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Will you tell me YOUR COST for a 10 Inch Round?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Will you tell me YOUR COST for a 10 Inch Round? - Page 2

post #16 of 22

I can tell you from owning a restaurant, the items with the best savings from our restaurant supplier over the grocery store are cream and butter.  Heavy whipping cream is a good $1.50 less per 32 oz. carton from our supplier.  Butter is routinely 50 cents to $1.00 cheaper than grocery store prices, per pound.

 

Surprisingly, cake mixes are routinely less at the grocery store (on sale).  I asked our rep about this, and he said grocery store mixes have gotten so much better with pudding add ins and such, that they have surpassed what suppliers offer.  His cake mixes start at $2 per pound, and you can often get store mixes in our area for $1 to 1.25 per pound on sale.

 

Liz
 

Follow me on my Twitter handle: @Sugar_Iowa

Or on Facebook: https://www.facebook.com/SugarFineBakedGoodsAndConfections

Reply

Follow me on my Twitter handle: @Sugar_Iowa

Or on Facebook: https://www.facebook.com/SugarFineBakedGoodsAndConfections

Reply
post #17 of 22
How many recipes of that Martha Stewart cake do you make for a 10 inch round? It's got a lot of ingredients to only make 3 eight inch layers, 1.5 cups cocoa, 3 cups flour, 3 cups sugar, 3 eggs, 1.5 cups buttermilk, 3/4 cup oil - it would cost me at the most $5 for the ingredients for one quantity. You are counting only the amount you use, rather than the cost of the whole pack right?
elsewhere.
Reply
elsewhere.
Reply
post #18 of 22

Kikiandkyle you first have to break down all you ingredients into a spread sheet.

 

Here's an small example of mine:

 

 

Item Unit Package Weight $ Package  $ Per Unit/lb $ Per Oz. Oz. Per Cup $ Per Cup Company
Almond Paste Lb 7 $27.19 $3.88 $0.24 10 $2.43 R. Depot
Apple Cider gallon 1 $3.98 $0.00 $0.03 8 $0.25 Sams Club
Apple, Granny Smith Fresh lb 5 $5.98 $1.20       Sams Club
Apple, Granny Smith Fresh lb 6 $6.49 $1.08       Costco
Apple, Granny Smith Fresh lb 3 $3.87 $1.29       Walmart
Apple Granny Smith Fresh lb 6 $4.29 $0.72 .09 each     R. Depot
Apples IQF case 30 $31.31 $1.04   8 $0.52 CLCC
Apple, Filling bkt 1/20 lb $34.32 1.72 lb   8 $0.86 Dawn
Baking Powder lb 5 $8.46 $1.69 $0.11     R. Depot
Baking Powder lb   $5.78         Sams Club
Baking Soda lb 5 $4.74 $0.95 $0.06 8??   R. Depot
Baking Soda lb 1 $0.79 $0.79 $0.05 8?? 0.40 CLCC
Bananas, Fresh lb 3 $1.48 $0.49 $0.00 8?? .17 per B Sams Club
Bananas, Case lb 40 $16.95 $0.42 $0.03 8?? $0.21 R. Depot
Bananas, Fresh lb 1 $0.42 $0.42 $0.03 8?? $0.21 Walmart
Bluberries, IQF lb 10 $27.96 $2.80 $0.17 4 $0.70 R. Depot
Blueberries, IQF lb 3 $9.28 $3.09       Sams Club
Blueberries, IQF lb 4 $9.99 $2.50 $0.16 4 0.63 Costco

 

Then you write down you recipes in weights and price out each ingredient. That gives you the total cost of making that batch. Then you figure out what the yield is for each batch. From there you can combine different components/recipes to know what your costs are per item.

post #19 of 22
That's what I do, I was asking the OP if they were! But useful info nonetheless!
elsewhere.
Reply
elsewhere.
Reply
post #20 of 22
Thread Starter 

I use 2 recipes to make 1 - 10 inch round (you know... a 2 inch pan baked twice). And yes, I did make sure to price everything out per cup ect..just for what I need for that specific recipe.

There are a lot more ingredients in her recipe than in other chocolate recipes I tried..and sometimes I think maybe doesn't even make more batter.

post #21 of 22
Thread Starter 

Well ...if that would cost you around $5..then for a complete 10 inch cake - $10, plus the cost of buttercream..but I doubt that should be another $10. I think I need to re check my break down..maybe I messed something up in calculation somewhere. I did go to Sams and price check some items and i'm going to compare to my grocery stores.

post #22 of 22
My buttercream is $3.50 - $1 for 6 eggs, $2 for 1lb butter, 50c for 1.5 cups sugar. I'd make two quantities to fill and cover a 10inch.
elsewhere.
Reply
elsewhere.
Reply
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Will you tell me YOUR COST for a 10 Inch Round?