Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Cake pop pricing
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Cake pop pricing

post #1 of 8
Thread Starter 
I would like to get into making cake pops, but they seem like an awful lot of work for very little return financially. Are they really viable to make commercially? What do they sell for? I live in Mexico, so I cannot just go out to the local bakery and see what's up. No one near me does these. They are VERY cute, have MANY designs and seem extremely versitile. I have a small bakery in Guasave, Sinaloa across from a school and I sell a lot of cupcakes, muffins, and cheesecake slices to the students after school and I think that these would move well. I have made them for friends, but don't know where to start in pricing. Help, please.
post #2 of 8
I can't stand the things for their poor labor to profit ratio. I think most people around me sell them in the $2 each range but I start at $6 ... because I don't want orders!

After they are made you still have to think about the PIA packaging, transport, and display.
post #3 of 8
Cake pops are a pain in the butt!! They take forever to roll unless you have a cake pop roller which is very pricey! All those adorable custom shapes take ALOT of practice. I ended up discontinuing custom shapes and characters and Im really thinking about discontinuing them all completely! I start at two dollars a plain round pop. I really like that 6 bucks a pop idea though lol
24 years old, Mom to no one and damn proud of it lol. 
Reply
24 years old, Mom to no one and damn proud of it lol. 
Reply
post #4 of 8
The only way to make them worth it is to get the roller that allows you to make 24+ at a time. They are labor intensive and no one wants to pay for them.

Editting to add that if Starbucks sells them for $2.25 each... no one should even think about making them for less. The ones at Starbucks SUCK, and I'm sure that anyone could make them better.
post #5 of 8
hmm . . . I sell them 2 for $3. Mine aren't always perfectly round, and I streak contrasting color chocolate on them after they are dipped just to hide the un-roundness. I sell quite a few on the dessert truck. Packaging runs a couple of cents inthe volume I bag bags and twist ties.

I have the cake pop roller. Second biggest waste of money next to the Cricut. I roll them all by hand.
Answers to the most often asked questions re: SPS. SPS instructions are on Page 15 of the Sticky at the top of the Cake Decorating Forum. Supplies can be ordered from Oasis Supply, Global or BakeryCrafts.
Reply
Answers to the most often asked questions re: SPS. SPS instructions are on Page 15 of the Sticky at the top of the Cake Decorating Forum. Supplies can be ordered from Oasis Supply, Global or BakeryCrafts.
Reply
post #6 of 8
2 for $3.00 wouldn't be enough to make me want to make them. It's less about the cost of making them as it is about the time and labor. I have made them before and I hated it.

No one wants them all sloppy for a wedding... they'd have to be close to perfect and it just takes too long to be worth it. I guess if you are making them to sell as snacks people wouldn't care if they weren't all round, but brides are a PITA like that.
post #7 of 8
Dessert trucks and a bakery are different from a wedding and require two different pricing structures.

I'm considering selling them in my store and I'm not going to go for perfection either.

Leah_s, nice to know about the roller. I haven't touched mine. I have a TV in my kitchen and I do my busy work while I relax too... like waiting forever for IMBC.
post #8 of 8
Thread Starter 

Thank you all so much for your answers. I have been saving my cut crowns in the freezer until I have enough of a flavor, crumb them up and hand roll. The cost is almost nil. I plan on "dipping" some of them in the "shop" in between customers. It will make the shop smell good (my bakery is elsewhere), will be hopefully interesting to my clients and allow them to see me work. I can't get away with those higher prices here in Mexico, so I'm going for between 25 and 40 pesos a piece depending on complexity. That's about $1.96 to $3.14 each.  Most of my clients are richer high school kids and their parents after school, so I expect them to move well. My first batch for sale will begin next week as Valentine's Day Pops. Where I live, labor is very inexpensive, so I have help when it comes to bagging, and repititious tasks. Again, thanks a bunch. Being so new to this, it's really nice to be able to have other's opinions.

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Cake pop pricing