Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cupcakes! › Cupcakes in a jar... How much?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Cupcakes in a jar... How much?

post #1 of 27
Thread Starter 
I've been asked to make 30 "cupcakes in a jar" for a 16th birthday party, which I'm really excited about. I've been online and looked up all sorts of ideas and I think I'm going to do a red velvet cupcake with cream cheese icing in between the layers. I charge $2.25 for my red velvet cupcakes (each jar will only have room for one cupcake in them) Do you think $3.99 is asking too much?? They will have ribbon and spoons tied to each one.
Thanks!
post #2 of 27
How much will the jars, spoons and ribbon cost you and how long extra will they take you to make?
$3.99 doesnt sound too much to me but the above makes a huge difference - you dont want them to end up eating your profit.
post #3 of 27
Agree with Jennifer353. You have to take the price of all the materials and time needed to assemble them.

I don't know about you, but if I were in your place, I would not make cupcakes that I would have to split, and which are thicker on top. I would make sheet cakes and cut the exact size I want them to fit in the jar.

http://www.pastrychef.com/SHEETPAN-EXTENDERS_p_1270.html
post #4 of 27
Are you talking about the cupcakes you bake in a jar?
post #5 of 27
I don't think she's baking them in a jar. Notice how the OP says that there will be a layer of cake, then a layer of frosting, then a layer of cake, then the top frosting. Those are not baked in a jar.

http://www.thekitchn.com/thekitchn/sweets/cupcakes-in-a-jar-the-latest-cupcake-craze-142206

I understand when they're baked in a jar, they're handy and they save time. But not these.
post #6 of 27
Sorry to get in the middle, but where do you buy the jars from.
Sweet Delites
Reply
Sweet Delites
Reply
post #7 of 27
I make and sell cakes in a jar. (No icing) and charge 5.00 for 1/2 pint and 7.50 for pint size hope that helps I decorate the jars as well. I bake about 200 a month and it takes me a good week to bake and decorate, but I have kids and decorate at night!
post #8 of 27
Mine are $6.00 each. That seems to be the going rate nationwide for the 1/2 pint jars. Mine are tied with a ribbon an a fork or spoon is attached.
post #9 of 27
Thread Starter 
Thank you so much for all the replies! I'm sorry I haven't been able to pop my head in sooner - (had a scary few weeks at the hospital with my mom) But I'm back! I worked out what everthing cost me, including time to make, ingredients, etc... and I think $3.99 is the price I'm going to go with, especially for the area I live in and it still makes me a profit icon_smile.gif I can't wait for Christmas now.... Thanks again everyone!
post #10 of 27
I just love the idea of this. It sounds so great! Would love to try it. But I am worried about the expense of the jars. These look like canning jars, is that is what is used? In my area, canning jars are a little expensive just to "give them away with a cupcake". I don't know if people in my area would pay that much. I don't can, so if I were a customer, what would I do with these jars at my house. Don't get me wrong, I am not being critical, I just am having a hard time wrapping my mind around the whole concept. I think maybe some kind of other disposable container might work well too. Just a thought. Sorry if I offended anyone.
Owner of Cups of Cake, Gourmet Cupcakes
Reply
Owner of Cups of Cake, Gourmet Cupcakes
Reply
post #11 of 27
I saw at a bakery once where they used the clear disposable cups and had layers of cake & frosting. Nothing fancy, they just put the cup lid on it.
post #12 of 27
People do buy them because of the novelty. People who can't afford them don't buy them. But there are plenty of people who can.

One of the biggest mistakes in business is mentally spending other people's money. Look at the facts. There is a trend for jar desserts. People are buying them. The going rate is $6.00 a jar. Now you have to decide if your market has the income to support the product. But mentally deciding that they are not worth it is a personal belief, not something in a business plan.

In my business, the minimum jar dessert is 6, where the minimum for my cupcakes are 12. Since many of my cupcakes are $3 and these are $6, the amount spent on the gift is the same. A gift of 12 cupcakes to one person is a lot unless it is at a party or to a bigger family. But 6 cupcakes in a jar looks personal. The packaging is unique, thoughtful, and is easy to store and savor longer.

These purchases, or gifts, are for the person who has everything. It is to this demographic group that they need to be marketed. That group looks for the unique and something that someone will truly enjoy. These jar desserts... cupcakes, puddings, pies, fit that description perfectly.
post #13 of 27
I love all things in a jar! And so do people, they seem to really enjoy individual desserts like this, it's my most requested treat. I do cupcakes and pies in a jar and recently I started doing CUPcakes, for things like bakesales and birthday parties where the jars aren't cost effective and they are perfect too. I mostly do the jars when I'm shipping to hubby and friends at deployed locations, they ship great too for future reference icon_smile.gif

I pay about $12 for a dozen 1/2 pint Mason jars and 1 jumbo cupcake per with assorted fillings/buttercream plus ribbon and spoon. I don't think $3.99 is too much at all. The ones in the disposable cups of course cost less. I have also started using those cute bamboo spoons on mine, just love them! Another thing is the lids are perfect size for a round personalized sticker to complete the theme, I would charge extra for that though icon_smile.gif

Sorry I don't have access to many pictures as I'm at work and there is stuff missing from my gallery here, humph, but here are a few not so great shots. The Jar ones were the very first ones I did and shipped to myself to see how they would travel. I have made tons since then and they are always well received, have fun and good luck with your order! Andrea

ok can't get pictures to attach there are some of the CUPcakes in my photos http://cakecentral.com/gallery/user/andpotts

And maybe you can see my first Jar ones after test shipping here (learned a ton since then icon_smile.gif
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/photos-ak-snc1/v377/145/88/595076926/n595076926_1525862_7737.jpg
~Andrea
Remember Love Is In The Details
http://heartinthedetails.blogspot.com
Reply
~Andrea
Remember Love Is In The Details
http://heartinthedetails.blogspot.com
Reply
post #14 of 27
andpotts, check Walmart. They sell the jars for $8.00/12. I just stock up duing canning season on the 4 oz and 8 oz. The others are there all year long.
post #15 of 27
Quote:
Originally Posted by scp1127

andpotts, check Walmart. They sell the jars for $8.00/12. I just stock up duing canning season on the 4 oz and 8 oz. The others are there all year long.



Well that's quite a bit better! Is that for the wide mouth? I usually just pick them up at Albertsons since when I've looked at Wal-mart they never have the ones I want, but that a big of enough difference I stop at a few others to find them, thanks! Andrea
~Andrea
Remember Love Is In The Details
http://heartinthedetails.blogspot.com
Reply
~Andrea
Remember Love Is In The Details
http://heartinthedetails.blogspot.com
Reply
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cupcakes!
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cupcakes! › Cupcakes in a jar... How much?