Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating › Can you tell the diff between cheap/expensive fondant
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Can you tell the diff between cheap/expensive fondant

post #1 of 9
Thread Starter 
Hi,
I use satin ice, and McCall's fondant,and a generic brand
and am waiting for a shipment on choco pan and fondx.
My question is Do you think its worth it to spend the extra on the more expensive product? Can you tell the difference? taste? etc...
I am looking forward to the fondx and choco pan.
I am hoping that the taste will be great and that the customers will like it.
I know another person who makes cakes and she uses wilton(uh, gross!)
thanks for any hints or tips you may have with the fondant brands you currently use.
Jodi icon_smile.gif
post #2 of 9
I've used Satin Ice, Pettinice (Bakel's) and Wilton's. I've never tried the other brands mentioned. What killed Chocopan for me was the cake competition on Food Network where Collette Peters ran into a TON of trouble using it. I figure if it gives her trouble, then I'm not going to touch the stuff. I now only use Satin Ice. I don't use fondant enough to try out the flavored Fondarific ones, but I may find an excuse to do so since GSA carries them with such a good price.
post #3 of 9
It depends. I can't really tell the difference if the fondant is expensive or not by tasting it (let's skip Wilton). It's a matter of taste. Ask yourself, Do I want something that taste like marshmallows or chocolate? Do I want caramel flavor or something fruity?

I've tried Fondx and Chocopan and they are on the top of my list.

I still use Satin Ice because it is easy to work with.
post #4 of 9
just went and checked out the satin ice price at global for 2lbs its 7.29 so thats 3.65 a lb. Wiltons at walmarts today was $6 for a 24oz pkg. That works out to about $4 a lb. so really wiltons is more expensive, and i think most all of us know what that tastes like.

So if the fondant is more expensive does it taste better, i'll let you answer that.

Now as far as the cocoa pan that is my favorite for taste, it isn't the easiest to work with if you are in a hot climate, but up here in the cool northeast i haven't had any problems with it. Fondx i have used that once and had good results with it, and i think it taste pretty good. Oh and the price seems pretty cheap to me. 10lbs/$30 thats only $3 a lb.
post #5 of 9
Quote:
Originally Posted by peg818

just went and checked out the price at global for 2lbs its 7.29 so thats 3.65 a lb. Wiltons at walmarts today was $6 for a 24oz pkg. That works out to about $4 a lb. so really wiltons is more expensive, and i think most all of us know what that tastes like.

So if the fondant is more expensive does it taste better, i'll let you answer that.

Now as far as the cocoa pan that is my favorite for taste, it isn't the easiest to work with if you are in a hot climate, but up here in the cool northeast i haven't had any problems with it. Fondx i have used that once and had good results with it, and i think it taste pretty good. Oh and the price seems pretty cheap to me. 10lbs/$30 thats only $3 a lb.



You really have to add the shipping cost to anything you order online. For me, that DOUBLES the price. That still doesn't induce me to use Wilton, but unless you can buy Satin Ice locally, it's not $3.65/lb.
It's not good enough that we do our best; sometimes we have to do what's required.

Winston Churchill
Reply
It's not good enough that we do our best; sometimes we have to do what's required.

Winston Churchill
Reply
post #6 of 9
Alot of people just refuse to eat Fondant, I'd kind of hate to pay extra for the fancy stuff to still just have it peeled off the cake and thrown out. Satin Ice is fine for me.
post #7 of 9
Quote:
Originally Posted by Ruth0209

Quote:
Originally Posted by peg818

just went and checked out the price at global for 2lbs its 7.29 so thats 3.65 a lb. Wiltons at walmarts today was $6 for a 24oz pkg. That works out to about $4 a lb. so really wiltons is more expensive, and i think most all of us know what that tastes like.

So if the fondant is more expensive does it taste better, i'll let you answer that.

Now as far as the cocoa pan that is my favorite for taste, it isn't the easiest to work with if you are in a hot climate, but up here in the cool northeast i haven't had any problems with it. Fondx i have used that once and had good results with it, and i think it taste pretty good. Oh and the price seems pretty cheap to me. 10lbs/$30 thats only $3 a lb.



You really have to add the shipping cost to anything you order online. For me, that DOUBLES the price. That still doesn't induce me to use Wilton, but unless you can buy locally, it's not $3.65/lb.




Fortunately i can get to global and don't have to pay shipping (gotta love a kid that decided to go to school down the road from them and will pick my order up on his way home for a visit) Although i do have to pay tax. All i was really showing is that what may appear to be the most expensive may not be when you start figuring out the price per pound. and yes you do have to add shipping on if you need to ship it, but there are people who are paying to ship wilton in too. If i had my last order shipped it would have added $16 to the total and there was more in my order then just fondant, so that would have had to be prorated. Lets face it i don't think most of us just order up 2lbs of fondant and pay the shipping on it.
post #8 of 9
I also just use Satin Ice. I've tried the more expensive ones and went right back to Satin Ice. It's just easier to work with and it does taste pretty darn good. My kids are always asking "are you gonna need that piece? If not, can I have it?" The ONLY time I use Wilton is if it's a fake cake and I don't have time to order more Satin Ice (no stores in my area carry anything other than Wilton icon_sad.gif ) I guess to answer your question, it is simply a personal choice. More than 1/2 the population doesn't like eating fondant anyways so why spend the $$$
post #9 of 9
Thread Starter 
thanks everyone!
There were some really great points.
Well, I live in Canada(NL) so I know I will be "hit" with a huge shipping bill/taxes and if I ordered from the U.S. custom fees on top of that.

the cheapest I can find fondant is $31.00 for 10lbs which is great(generic brand) but I did make an order to try fondx/choco pan. Should be here today, so I will let you know what I thought of it.
and even that comes from Ontario, so think of taxes and express shipping($30.00 and up)
I think the next biggest problem for me is- I love to work with fondant and people don't understand why the cost is so much more then buttercream.
But that's the small town I'm from and they think that if the cake is over $65.00 it must be made of gold. lol
Jodi icon_smile.gif
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating › Can you tell the diff between cheap/expensive fondant