Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating › Pricing fudge
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Pricing fudge

post #1 of 8
Thread Starter 
I have someone who is interested in purchasing fudge from me. I'm not exactly sure on how much to charge her. For those of you who sell fudge, do you double or triple the price of the ingredients?
post #2 of 8
I also need the answer to that one. Any help would be appreciated. Thank You.
Do you love candles?? Do you wear makeup??
Visit my website to place orders and register to win free candles
www.yourconnection4.scent-team.com

Independent Distributer of Mia Bella's Candles
and COMING SOON Bella Beauty Line
Reply
Do you love candles?? Do you wear makeup??
Visit my website to place orders and register to win free candles
www.yourconnection4.scent-team.com

Independent Distributer of Mia Bella's Candles
and COMING SOON Bella Beauty Line
Reply
post #3 of 8
I have not sold it but when i have purchased it I paid aroudn $8 per pound sometimes $12 depending on where I purchased from and the type it is.
post #4 of 8
My aunt sells it (Iowa) for $12-15/lb depending on flavor. Chocolate is 12, brown sugar is 15 but no one else there makes it.
post #5 of 8
It varies in price here from $8 to $12 a pound depending of flavor. Plain chocolate is cheapest with the vanilla/cherry, hazelnut, penuche going for more. Hope this helps.
post #6 of 8
Thread Starter 
The fudge recipe that I'll be using (4 chip fudge) makes about 4 1/2 pounds of fudge and it'll cost about $8-$8.50 to do the whole thing. The fudge is basically semi-sweet chips, milk chocolate chips, peanut butter chips, and butterscotch chips, as well as butter, sweetend condensed milk, marshmellow creme, and flavoring. Any more suggestions?
post #7 of 8
I sell pounds of fudge on a daily basis in my shop...this time of year it is not usual to go through 20lbs a day. I sell it for $9.50/lb. That is roughly 5 times my ingredient cost but is the "norm" around here.
"If you don't know where you are going.....how are you going to get there?"
Reply
"If you don't know where you are going.....how are you going to get there?"
Reply
post #8 of 8
i wholesale out my basic chocolate fudge with no nuts for $6 a pound. That is well above what it costs me to make, but my fudge contains no chocolate chips or marshmellows that would push the cost up considerably. It only costs about $1 a pound for me to make.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating › Pricing fudge