Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Unbelievable price at the supermarket -questioning myself
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Unbelievable price at the supermarket -questioning myself

post #1 of 32
Thread Starter 
I had to run out last night for some dinner ingredients to one of the local grocery stores. Being that I have never been in there because it's not too appealing (and I've lived here a mere 4 months), I took a stroll past the bakery. The are the only place in town that makes wedding cakes. The quality of the design is not what I expected. It looks like a toddler decorated it (which is fine, but this is the best part)--- They charge almost $800 for a cake that feeds 259 people. icon_eek.giftapedshut.gif . Now, maybe this is the norm, but I just can't believe that they would have the odasity (sp?) to charge that high of a price for something that is not too nice. My s/o thinks that we should up the price of our cakes just on the basis that we, the Wal Mart, and the dirty supermarket are the only "advertising" cake makers in the small, one horse town here. I just cant not justify charging something so high for a cake such as that. (Did I mention that the price only includes BC decorations? They had a sign cleary marked that gumpaste and fondant are extra). Personally, I think my prices are OK- They average about $1.03 per serving with only BC. Should I increase my prices or keep them as the pony? TIA
Life's too short to drink poison- Alton Brown
I'll start being nicer when you start acting smarter.
Reply
Life's too short to drink poison- Alton Brown
I'll start being nicer when you start acting smarter.
Reply
post #2 of 32
At $1.03 per serving, I would up the prices! IMO, your customers are getting a deal!
post #3 of 32
Where near Dallas do you live? My daughter got married 2 years ago and we paid $3 per slice - we bought from a bakery in Plano.
Melissa
Grandma's are Mommys with lots of frosting....
My two grandkids Lily and Thomas are the sparkle in my eye!
Reply
Grandma's are Mommys with lots of frosting....
My two grandkids Lily and Thomas are the sparkle in my eye!
Reply
post #4 of 32
puppylove hun,
your local walmart charges more than you do. I would definitely up my price to bout maybe 1.75 - 2.25 per serving. maybe more if you can get away with it. Remember, when you set your prices you can always go down but it's harder than heck to go up. People will want to know why?
Look twice, save a life. Motorcylcles are
Everywhere!
ABATE of Colorado
Reply
Look twice, save a life. Motorcylcles are
Everywhere!
ABATE of Colorado
Reply
post #5 of 32
I live in the metro area of Mississippi and I charge $2.75 per serving for buttercream. I think you may need to reevaluate your prices. You must remember your time costs just as much as your ingredients. Good luck!! thumbs_up.gif
One Lord, One Faith, One Baptism. Ephesians 4:5
Reply
One Lord, One Faith, One Baptism. Ephesians 4:5
Reply
post #6 of 32
I say definitely go up! I charge $1.50 but am about to go up to $2.00 based on the fact that I have been checking out other people's prices in my area and even $2.00 is cheaper than them.
My thoughtsand prayers are with the entire Hokie Nation. Let's go Hokies!
Reply
My thoughtsand prayers are with the entire Hokie Nation. Let's go Hokies!
Reply
post #7 of 32
Absolutely raise your prices!!! Where I live in Boston, many wedding cakes START at $10/serving. Can you believe it?

I got married last year in my hometown (middle-of-nowhere-PA), and even there, my buttercream-covered cake came to $6/serving. Granted, I asked for some fancy fillings, but still. Definitely not cheap.

I would suggest doubling your current rate to $2/serving to start, and see how that goes. Charge extra for expensive fillings, detailed design work, etc. You hard work is worth it! In my experience, people are willing to pay for quality.
"Baking a cake is culinary magic. Nowhere else in cooking is the transformation of a few simple ingredients so profound and so appreciated." -- The Joy of Cooking
Reply
"Baking a cake is culinary magic. Nowhere else in cooking is the transformation of a few simple ingredients so profound and so appreciated." -- The Joy of Cooking
Reply
post #8 of 32
oh you defiantly need to go up!
post #9 of 32
I now get $3.25 per person. I raise my prices every December for the upcoming year by .25. Yes, you need to up your prices!!!!!!
post #10 of 32
I would say that you should raise your prices.

It's amazing what these supermarkets get a way with. The grocery store I shop at is part of a large regional chain of stores. I always have to walk through the bakery department to remind myself that I tend to undercharge. The other day they had a teeny-tiny cake airbrushed with a couple of crappy decorations thrown on top for $10.00. I would guess this cake was about 6 inches by 4 inches -- tiny!
post #11 of 32
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by mcalhoun

Where near Dallas do you live? My daughter got married 2 years ago and we paid $3 per slice - we bought from a bakery in Plano.
Melissa


I'm just south of Dallas in Ellis county....
Life's too short to drink poison- Alton Brown
I'll start being nicer when you start acting smarter.
Reply
Life's too short to drink poison- Alton Brown
I'll start being nicer when you start acting smarter.
Reply
post #12 of 32
You should definately up your prices if your competition is charging much more than you. Your cakes are probably 10 times better in terms of flavor and attention to detail. From everything I have read from here at CC and on other sites, the #1 rule when pricing is to NOT undercut the competition. If you want to charge more, that is entirely up to you. However, IMHO, you should at the very least match what the current market prices are in your area.
post #13 of 32
Thread Starter 
So do you think a $1.50 per slice is OK to start? The Walmart has their's at about $1.18. I'ts about 2/3 in the middle of what they and the other supermarket are charging. There is a lady here who is a home baker that is charging $1 a slice if that matters.
Life's too short to drink poison- Alton Brown
I'll start being nicer when you start acting smarter.
Reply
Life's too short to drink poison- Alton Brown
I'll start being nicer when you start acting smarter.
Reply
post #14 of 32
I would at least do $2.00 per slice.
post #15 of 32
If they're charging so much for a lousy cake, you could charge the same and probably get a lot of buisness. What I mean is if the prices are all the same, they're going to go for skill level. Don't cheat yourself, but don't take advantage of people either and you'll be rolling in cake orders!! I'd charge at least $1.50 per slice for buttercream. icon_wink.gif Good luck!
COULD SOMEONE PASS THE FROSTING?
Wendy's Cake Space
The Homeschooling Blog
Reply
COULD SOMEONE PASS THE FROSTING?
Wendy's Cake Space
The Homeschooling Blog
Reply
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Unbelievable price at the supermarket -questioning myself